Водещ: Николина Ангелкова, министър на туризма в "Седмицата" на "Дарик радио". Здравейте!
Николина Ангелкова: Здравейте!
Водещ: Готови ли са зимните курорти?
Николина Ангелкова: Готови са. Имам уверение от контролните органи, че зимните курорти са готови да посрещнат всички туристи, готови са за туристическия сезон.
Водещ: Кои контролни органи? Първо няма никъде строежи.
Николина Ангелкова: Контролните органи, които имат компетенции съгласно Закона за туризма и съгласно другите закони, които са свързани с общия туристически продукт и общата туристическа услуга - като Комисията за защита на потребителите, Агенцията за безопасност на храните, Агенция "Пътна инфраструктура", ДАИ, пожарната, Главна дирекция "Охранителна полиция", "Криминална полиция", "Гранична полиция", ДНСК, Агенция "Митници", НАП, регионалните здравни инспекции, общините, абсолютно всички…
Водещ: Най-възможните проблеми са да няма пътища примерно или затворени улици, пътят за Банско беше проблем, но го оправиха.
Николина Ангелкова: Оправиха го, нямаме засега затворени пътища. Това, което докладваха от Агенция "Пътна инфраструктура" по отношение на пътищата, е, че те са готови, фирмите, които поддържат пътната инфраструктура, са в готовност, така че не би следвало да ни очакват изненади.
Водещ: Другата възможност е някой нещо да има да си доизмаже…
Николина Ангелкова: Кметът на Банско е забранил строителните дейности от утре на територията на курорта, като изключение ще направят публичните обекти, които са встрани, и тези дейности няма да пречат на почиващите.
Водещ: Колко туристи очаква България тази зима?
Николина Ангелкова: Съобразно статистиката, която имаме към момента – 4-5% ръст.
Водещ: Това спрямо колко обикновено туристи през зимата?
Николина Ангелкова: Обикновено около 2-3 млн. общо за трите курорта съобразно статистиката.
Водещ: Трите курорта са Боровец, Пампорово и Банско.
Николина Ангелкова: Да, основните ни три курорта. Но аз, честно да Ви кажа, не вярвам много на тази статистика. Една от основните стъпки, които сме предприели по препоръка на туристическия бранш, е да имаме реални данни и реална статистика само за сектор туризъм. В новото Министерство на туризма ще имаме звено – отдел, което ще бъде към Главна дирекция "Туристическа политика". То ще се занимава само с анализ на статистика в туризма.
Водещ: Това означава, че ако някой каца на летището, трябва задължително да бъде питан и някъде да бъде отмятано защо е дошъл. Едно време имаше едни карти и много държави имаха такива карти, в които да се отмята целта на пътуването.
Николина Ангелкова: Това и в момента го има…
Водещ: Но те не са задължителни.
Николина Ангелкова: Когато имаме един такъв отдел, ние ще си създадем механизма, за да си набираме реалната информация.
Водещ: А как практически виждате това?
Николина Ангелкова: Ами дали с анкетни карти, дали ще създадем координация с "Гранична полиция", която няма да е в нарушение на изискванията на ЕС, но ще ни дава възможност за реална информация.
Водещ: Какво означава това – граничният полицай задължително да пита всеки "Защо идваш тук?" и да го отмята?
Николина Ангелкова: Ние можем да изготвяме както преди примерни анкетни карти или самите туристически агенции също да изискват туристите им да си попълват анкетни карти за целта на пътуването.
Водещ: Според мен някои индивидуални туристи насила можеш ли да ги накараш да попълват тези карти? Има държави, в които това е условие да влезеш вътре.
Николина Ангелкова: Това е условие, да, в някои държави, но ние по този начин ще имаме много по-малко отклонение в данните и нашата статистика.
Водещ: Ще знаете колко туристи идват.
Николина Ангелкова: Ще знаем колко туристи имаме.
Водещ: Тоест Вие сте за връщане на такъв тип карти.
Николина Ангелкова: Аз съм за по-ясна статистика и за създаване на механизъм за това.
Водещ: От кои държави идват най-много да карат ски в България?
Николина Ангелкова: От съседните държави. За момента очакваме най-голям ръст от Турция - 10%. Сърбия и Румъния – около 2% се очаква ръст за зимния сезон. От Македония и Гърция – около 5%.
Водещ: А Турция – най-големият ръст, дължи ли се на това, че ще започне ли България или още няма да е започнала да вади визи за три месеца?
Николина Ангелкова: Процедурата, имам уверение от Министерството на външните работи, вече е стартирала. Ние преди две седмици проведохме среща с тях и те са направили много бързо организация. Така че за момента е стартирало издаването за три дни на многократни туристически визи за три месеца за целия зимен сезон.
Водещ: Цели се турският турист да идва събота и неделя да кара примерно в Родопите ски?
Николина Ангелкова: Точно така. Включително турските авиолинии ще имат директни чартърни полети за първи път до Пловдив.
Водещ: С цел да се ходи лесно на Пампорово или Боровец.
Николина Ангелкова: С цел да се ходи лесно на Пампорово, Боровец, да, и там, където е възможно, защото знаете, че транспортът и логистиката са изключително важни.
Водещ: А три месеца ли е максимума?
Николина Ангелкова: Това, което имаме като уверение от МВнР, да, защото знаете, че ние сме държава членка на ЕС, външна граница на ЕС, искаме да влезем в Шенген, така че запазваме правилата.
Водещ: А за кои други държави се мисли за такова нещо.
Николина Ангелкова: В момента се обсъждат варианти за облекчаване на визовия режим и с Русия, и с Китай. Но пак казвам – Външно министерство съвместно с МВР и с нас водим такива разговори, но водещи са Външно и МВР.
Водещ: Би означавало пак по-дългосрочна виза, така ли – за три, шест месеца, година.
Николина Ангелкова: В конкретика в момента не бих могла да коментирам специално за тези държави, защото е необходимо МВнР да ни информира какви са възможностите на база съществуващото европейско и национално законодателство.
Водещ: Банско ли е най-големия български зимен курорт? Кой е номер 1 от трите?
Николина Ангелкова: Не бих ги квалифицирала кой е номер 1…
Водещ: Най-много туристи?
Николина Ангелкова: Аз като министър на туризма подкрепям и трите курорта и бих искала във всеки един от тях да има максимален брой туристи. Ако говорим за български туристи за миналата година, данните показват, че най-посещаван от българи е Пампорово. Ако говорим за чуждестранни туристи, някои от данните показват, че има лек превес Банско. Боровец е по средата. Така че не бих искала да твърдя кой е на първо, второ или на трето място, защото и трите курорта предлагат услуги на достатъчно високо качество, стараят се да отговарят на всички стандарти и са готови да посрещнат нашите туристи.
Водещ: Какво показват статистиките за летния туристически сезон?
Николина Ангелкова: Ето пак отиваме към статистиките… Те показват увеличение с цел гостуване, реализирани 230 хил. посещения, някакви страшни ръстове. Статистиката показва също, че има спад на пътуванията с цел почивка и ваканция с 9,2% спрямо предходната година от реализирани общо 2 млн. и 600 хил. посещения, което според мен следва да е по-реалният показател.
Водещ: Ама гостите пък…Компенсират и накрая изглежда, че има ръст и лятото.
Николина Ангелкова: Затова казвам, че е важно как ние тълкуваме статистиката. В случая по-важно е да се взема предвид почивката и ваканцията, защото това са туристите, които идват тук да си почиват и да подпомагат нашата икономика, харчейки средства.
Водещ: Вие, като описахте всъщност проблема на статистиката, тези неща – кой дошъл на гости, кой да си почива, това никой не може да бъде сигурен всъщност откъде ги вземате?
Николина Ангелкова: От Националния статистически институт.
Водещ: А той откъде знае?
Николина Ангелкова: Ами той със своите анкети или по механизмите, по които прави и събира своите данни. НСИ си следва правилата, той дава своите данни след това и на Евростат. Така че ние във всички положения няма да нарушаваме работата на НСИ или да правим някакви открития. Това, което искаме да направим, е да имаме реална база-данни за сектор туризъм, върху които правилно да планираме, така че да насочим основните наши дейности, а имено да рекламираме държавата и да я промотираме като разпознаваема целогодишна туристическа дестинация. България има четири сезона.
Водещ: А по-малкото почивки заради кризите в Близкия изток и Украйна ли са или заради наводненията тук?
Николина Ангелкова: Нямаме конкретни данни, но определено има спад на туристите от Русия и Украйна. Това обаче, което ние правим, е задължително да участваме на всички национални борси, особено на двете големи в Москва, защото за мен е важно да правим разлика между геополитиката и политиката, която се води в определени сектори, и туризма. За нас всички туристи са важни и има традиция. Ние имаме много добър имидж на руския пазар, посещавани сме от много руски туристи и Министерството на туризма ще работи в посока да промотира българския туристически пазар на руския.
Водещ: Къде ще бъдат първите туристически представители?
Николина Ангелкова: Първите туристически представители ще бъдат на осем целеви пазара. Със сигурност Германия. Във Франкфурт и Москва имаме такова туристическо представителство и в момента. Ще имаме туристически представителства и в съседните държави. Още две в Европа. В Китай ще имаме съвместен туристически офис с Румъния, постигнахме такава договорка, защото за далечните пазари е важно ние да комбинираме усилия заедно с нашите съседи. И не само – въобще с нашите партньори от Европа, защото за такива държави като Китай, Индия, Япония, Индонезия, за такива далечни пазари Европа е една дестинация. Всъщност те очакват да се предложи съвместен продукт, визирам съвместен маршрут. В националната туристическа стратегия на Китай изрично пише, че те, идвайки в Европа, искат да посетят три държави.
Водещ: Коя ще е третата с България и Румъния? Логиката е Гърция може би.
Николина Ангелкова: Може би Гърция. Ние може да направим няколко пакета, да предложим с Гърция, с Австрия, също може да предложим дунавски пакет, може да предложим средиземноморски пакет. Тук е много важно и къде имаме директна връзка, за да кацнат. Просто трябва да се направи един много добър комбиниран маршрут.
Водещ: А какво ще правят точно тези туристически аташета?
Николина Ангелкова: Те ще промотират България и ще организират всякакви събития, свързани с туризма. Ще работят с всички туристически национални и местни органи, за да може да се увеличи ръстът на туристите от тези пазари.
Водещ: Какво трябва да се промени в рекламата на туризма в България?
Николина Ангелкова: За да почнем да говорим за промяна в рекламата – това, което ние правим, следва в много спешен порядък да си направим устойчива стратегия в туризма до 2020 г. Независимо колко често повтаряме думата "устойчиво", това е изискване и от ЕК, ако искаме да се възползваме и от европейските средства в сектор туризъм, които не са малко. На тази база ние трябва да знаем какво искаме да постигнем следващата година, след две години, след три години, след десет години. Трябва да знаем къде сме днес и къде искаме да бъдем след десет години.
Водещ: Какво според Вас искаме да постигнем следващата година?
Николина Ангелкова: Говорейки за реклама, искаме да постигнем увеличен ръст на туристите следващата година и България да бъде разпознаваема дестинация. Когато питаме някого"„Какво е за теб България?", той да я свързва веднага с нещо. Това се постига имено с ясна цел и визия. Съответно оттам и комуникационният план, и рекламата трябва да следват тази стратегическа мисия.
Водещ: Какво е за Вас България? Вие сте живели доста в чужбина. Имате образование в чужбина. Какво според Вас или какво беше разпознаваемо за Вашите колеги, като кажехте България?
Николина Ангелкова: Голяма част от моите колеги я свързваха с розите. С Казанлък. Друга голяма част от тях, които бяха от Европа, я свързваха със Стоичков, с футбола. Въобще с по-известните личности, които ние имаме и които представят България навън.
Водещ: Коя друга известна личност?
Николина Ангелкова: От известно време, когато говоря с мои приятели чужденци, я свързват и с Кубрат Пулев.
Водещ: Но трайното изглежда розата. Това, в което е инвестирала и в социалистическия си период България.
Николина Ангелкова: Трайното изглежда розата и киселото мляко. Това, което основно казват, е "А, вие имате страхотно кисело мляко и рози".
Водещ: Това означава, че България може да развива нови видове туризъм, свързани с храна…
Николина Ангелкова: България има потенциал да развива гурме туризъм, балнео-, спа, културно-исторически туризъм. Изключително огромна ниша, която следва да развиваме, защото само така могат да ни разпознаят с нашата национална идентичност. Искаме да разработим маршрути. Съвсем образно казано, например маршрут по пътя на тракийските царе. Или маршрут по пътя на виното. Има такива проекти, които са направени и чиито концепции са създадени, като са използвани дори европейски средства. В момента обобщаваме всичко, което е правено в областта на туризма по различни европейски програми и не само по тях. Защото няма нужда да откриваме топлата вода. Просто това, което имаме, да анализираме как да го използваме и да започнем да го представяме – чрез маршрутите да промотираме културно-историческото си наследство.
Водещ: От това, което до тук казахте излиза, че май роза е най-смислено да стои като лого на България, след като хората знаят розата.
Николина Ангелкова: Казвам, че много чужденци свързват България с розата и с киселото мляко.
Водещ: А Вие харесвате ли това лого, което бяха направили?
Николина Ангелкова: Това, което към момента е с розата, не го харесвам.
Водещ: Това, което е действащото.
Николина Ангелкова: Действащото, да.
Водещ: А това, другото – накиченото с много идеи?
Николина Ангелкова: Него въобще не искам да го коментирам. То не дава абсолютно никаква визия на страната.
Водещ: Някаква скромна, проста роза няма ли да работи?
Николина Ангелкова: Мислим да организираме, говорейки в тази връзка, един конкурс. Имаме много хора, които обичат България, млади художници, които работят в тази сфера, и аз мисля, че бихме получили много добри предложения и да наградим първо, второ и трето място. Мисля, че ще се получи много по-добре, отколкото една такава голяма цветна торта, каквото е това лого, което мисля, че копира. Поне така се твърди. Смятам, че ще имаме доста по-добри предложения от него.
Водещ: Колко време ще ви трябва за това България да намери ново лого?
Николина Ангелкова: Не повече от месец-два.
Водещ: Каква е целта на бъдещия регистър на туристическите обекти, атракции и забележителности.
Николина Ангелкова: Целта е да улесни максимално туристите и отново да покажем какво имаме. Ще направим този регистър, вече сме изпратили информация до всички общини да ни съобщят къде какво има на тяхната територия, защото бихме искали да направим нещо като "TripAdvisor", знаете най-големия туристически сайт. Човек, когато влезе на сайта на Министерството на туризма, на "BulgariaTravel", за който сме платили, работен е по европейски проекти по ОП "Регионално развитие", и примерно иска да посети България през май месец, да види къде какво има във всяка община и ако иска да си направи индивидуално пътуване, да знае къде какво да разгледа. Има изключително много забележителности, които можем да покажем, не само културно-исторически, за които дори самите ние като българи не знаем.
Водещ: По различни традиции, фестивали…
Николина Ангелкова: Традиции, фестивали…
Водещ: За българите ще е интересно.
Николина Ангелкова: Това казвам – самите ние не знаем, че ги има и по този начин включително ние ще насърчим и вътрешния туризъм.
Водещ: Какво очаквате от ЕС, тази седмица бяхте в Брюксел? Какво всъщност иска министърът на туризма от съюза?
Николина Ангелкова: Коментирахме темата с вицепрезидента и комисар по бюджет и човешки ресурси г-жа Кристалина Георгиева и г-жа Корина Крецу, комисаря по регионална политика. Проведох две отделни срещи с тях. Първо, те изключително много приветстваха идеята за създаване на ново министерство на туризма и като фокус в политиката за туризма, че България има огромен потенциал в тази област и със сигурност можем да се борим след 4-5 години да бъдем в първите пет разпознаваеми дестинации в Централна и Източна Европа - това, което постигна Хърватия. Отново се връщам на темата стратегия, защото ЕК изключително много държи да има ясни стратегически документи. Но не документ, който е 120-130 страници и който някой е написал и събрал от някъде данни, а работещ документ, който да има към себе си пътна карта с това къде, какво, кога да направим, кой да го направи, в какъв срок да го направи. Те са разработили едно страхотно ръководство, което ми дадоха, което показва какви са възможностите за финансиране в областта на туризма за 2014-2020 г. Трябва да Ви кажа, че те са изключително много и самите директни възможности са за около между 0,5 и 1 млрд. евро, възможности по всички европейски програми, не само оперативните за България, но и тези, по които се кандидатства директно към ЕК. А за индиректните да не говорим, защото знаете, че без да има добра инфраструктура, няма как да има туризъм. Така че всеки един проект в тази сфера е индиректен и оказва огромно влияние върху предлаганата туристическа услуга. Разбрахме се с комисар Крецу да организираме през юни специална дискусия на тема транспорт и инфраструктура, на която тя лично ще присъства и ще представи тези възможности.
Водещ: Подредихте ли министерството?
Николина Ангелкова: Министерството в момента го подреждаме. Знаете, че процесът на разделянето на две министерства и създаване на ново не е от най-лесните. До Нова година трябва да имаме приет Устройствен правилник на министерството и от следващата година министерството да започне да функционира.
Водещ: Още ли искате оставката на зам.-министър Бранимир Ботев?
Николина Ангелкова: Аз не искам непрекъснато да коментирам тази тема. Казах, че смятам, че е редно, след като браншът не го подкрепя и се създава напрежение, хубаво е, когато има една нова структура – Министерство на туризма, тя да заработи, да стартира добре и без никакво напрежение. И казах, че се надявам той да се оттегли и казах, че той не е част от моя екип, което твърдя и в момента, но нека все пак се фокусираме върху работата и да не предаваме чак такава важност на тази тема.
Водещ: А къде е физически министерството Ви в момента?
Николина Ангелкова: Физически то е на "Славянска", заедно с Министерството на икономиката сме в една сграда.
Водещ: С енергетиката изглежда по-ясно къде ще отиде…
Николина Ангелкова: Министерството на туризма ще отиде на "Съборна", в сградата на бившето Министерство на инвестиционното проектиране. Тя е изключително представителна и там можем съвместно със Световната туристическа организация да организираме фронт-офис. Аз вчера се върнах от Мадрид и имах възможност да разговарям както с министъра на туризма на Испания, така и с министъра на развитието. Испания е държава с страхотни традиции в туризма. Само за миналата година са били посетени от 63 млн. туристи.
Водещ: България се посещава при всички стойности на статистиката от сбора от летните и зимните към 5.
Николина Ангелкова: Там някъде.
Водещ: 10 пъти поне по-малко от Испания.
Николина Ангелкова: Ние сме и по-малка държава, но Испания има много по-целенасочена визия. Те са създали имено една такава пътна карта. Разбрахме се да почерпим опит от тях в тази посока и говорейки с Талеб Рифай, генералния секретар на Световната организация по туризъм, изявихме желание да домакинстваме едно от световните събития, които те организират следващата или по-следващата година – то да се проведе в София. Защото за нас е много важно да промотираме нашата страна и в тази посока.
Водещ: На "Съборна", в центъра на София казвате ще отидете. Защото мислех, че ще кажете в Пловдив. При предишното правителство на Бойко Борисов Симеон Дянков успя да премести аха почти всички. Това добра идея ли е?
Николина Ангелкова: В Пловдив със сигурност ще остане една част от Главна дирекция "Туристическа политика". Защото е важно да използваме експертния потенциал, който вече е изграден, и знаете, че е огромен стрес за хората непрекъснато да се разнасят нагоре-надолу Пловдив-София.
Водещ: Като туристическа политика ще се разнасят Пловдив-София вече, като са там.
Николина Ангелкова: Те са от Пловдив и ние ще се концентрираме така в работата си, че да не им се налага.
Водещ: По принцип какво мислите за тази идея – да се пръснат министерствата, и то жертвата беше туризмът основно, из цялата страна?
Николина Ангелкова: По принцип идеята не е лоша, но при едно добро работещо електронно управление.
Водещ: Добре, благодаря Ви. Николина Ангелкова, министър на туризма в "Седмицата" на "Дарик радио".
Николина Ангелкова: Благодаря Ви и аз.