Помолихме за активно съдействие общините и бранша, за да работим заедно при представянето на международните туристически борси и изложения на общ туристически продукт - от настаняването до местата за хранене и културно-историческите паметници, които целево ще промотираме. Това може да се случи с общи усилия, съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова след срещата си с туристическия бранш и местната власт в Кърджали.
Тя посочи, че друг важен проблем, върху който министерството фокусира работата си, е създаването на фонд за туристическа инфраструктура и туристически атракции. Той ще е свързан и с изясняването на собствеността на атракциите - част от тях са държавни, част – общински. Това ще позволи да се кандидатства за финансиране по всички европейски програми, които осигуряват средства в сектор туризъм. Близо 1 млрд. евро по линия на европейски и други програми могат да бъдат усвоени за туристически проекти в периода 2014-2020 г. Тези средства не са резервирани само за България и за тях трябва да се кандидатства на конкурентен принцип с останалите европейски страни, но когато проектите се подготвят с общи усилия, с подкрепата на министерството, Народното събрание, местните власти, ще можем да усвоим максимално средства, подчерта Ангелкова.
Концепцията за туристическото райониране на страната ще повлияе положително на бранша, каза още министър Ангелкова. Предстои тя да бъде внесена за обсъждане в Министерски съвет. Идеята е потенциалът на всеки регион в сферата на туризма да бъде рекламиран максимално навън с цел привличане на повече туристи. Ще насърчаваме всяка добра инвестиционна инициатива и всяка възможност за развитие на туризма, допълни тя. Кърджали попада в регион Родопи и не случайно един от основните културно-исторически маршрути, които ще се рекламират целево, е на тази територия.
Министър Ангелкова увери, че работи активно за компенсиране на спада в посещението на руски и украински туристи в България. За периода януари-ноември 2014 г. спадът на украинските туристи е с около 56 хил. души или 8,2% по-малко, а на руските – с около 22 хил. (3.2%). За това и се водят активни разговори с МВнР за възможностите за облекчаването на визовия режим с Русия, Украйна и Китай според изискванията на европейското и националното законодателство, каза Ангелкова. Това постигнахме вече по отношение на турските туристи и облекчените визови процедури за зимния сезон дават резултат. По данни на концесионерите в зимните ни курорти към днешна дата има ръст от 30% на турските туристи. Тези предварителни данни ни дават оптимизма, че може да постигнем очаквания ръст на туристите от Турция за целия сезон от 10%. Активни сме и в посока уеднаквяване на административния режим в консулските отдели и изнесените визови центрове. Причината са сигнали от туристи, че се прилагат различни практики по отношение процедурите за издаване на визи. Няма как да допуснем това да продължи и работим по въпроса съвместно с външния министър, така че да улесним туристите максимално, които искат да посетят нашата страна, категорична бе Ангелкова.