Завършили процедури за обществено обсъждане
 
МИЕ публикува за обществено обсъждане проект на Концепция за туристическо райониране на България
 
30 октомври 2014

На основание чл. 16, ал. 2 във връзка с чл. 16, ал. 1 от Закона за туризма (ЗТ), Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) публикува за обществено обсъждане проект на Концепция за туристическо райониране на България.

В съответствие с нормата на чл. 15, ал. 1 от ЗТ, обособяването на туристически райони в страната се прави с цел формиране на регионални туристически продукти и осъществяване на регионален маркетинг и реклама.

Предложената в Концепцията схема на туристическо райониране покрива цялата територия на страната, а общините са най-малкия териториален модул, използван за очертаване границите на районите. Обособени са 9 туристически района, които са достатъчно големи, за да бъдат ясно разпознаваеми на туристическата карта и достатъчно малки, за да бъдат управлявани ефективно.

Предложената схема на туристическо райониране се основава на:

- Съобразяване с теоретичните и методическите принципи на туристическото райониране;

- Задълбочен анализ на досегашните районирания в България от началото на 60-те години досега;

- Анализ на опита на други страни в туристическото райониране;

- Отчитане на "естествено" формиралите се у нас териториални туристически образувания през последните години – регионални туристически сдружения и групи от общини за изпълнение на проекти за развитие на регионални туристически продукти и маркетинг на дестинациите по ОП "Регионално развитие" 2007-2013 г.

В проекта се предлагат географски наименования на районите и са обособени центрове на съответните райони. За всеки туристически район са предложени основна и разширена специализация. В този смисъл, основната специализация е комбинация от два вида туризъм, които в съчетание определят уникалността на районите, разширената специализация включва освен основните и до 4 допълващи вида туризъм.

Очакваните от МИЕ ползи от създаването на туристическите райони и на организациите за тяхното управление включват:

- Запълване на "празнината" в маркетинга и управлението на дестинациите между местното ниво (община), което е твърде фрагментирано и националното ниво, което е твърде високо;

- Обединение на ресурсите и съгласувани действия за развитие на комплексен, разнообразен и конкурентоспособен туристически продукт - чрез регионално взаимодействие и допълване като алтернатива на местния "егоизъм", който почти винаги е съпътстван от невъзможност да се предложи достатъчно атрактивен и качествен продукт;

- Регионализация на националния маркетинг - България да се рекламира не само като хомогенно цяло, а и като "букет" от туристически райони със свои специфични "физиономии" (характерни ресурси и възможности за различни видове туризъм). Така може да се отговори по-добре на очакванията, изискванията и интересите на различните пазарни сегменти;

- По-ефективно достигане до потенциалните туристически пазари, особено далечните - чрез представяне на достатъчно големи по обхват райони, които са "видими" на картата и разпознаваеми не само за българите, но и за чужденците;

- Възможности за подкрепа от държавата за туристическите райони - под формата на методическа и логистична помощ, насочване на част от средствата за национален маркетинг и реклама към регионалното ниво и др.

Проект на Концепция за туристическо райониране на България

Приложение 1, Приложение 2Приложение 3Приложение 4Приложение 5Приложение 6Приложение 7Приложение 8Приложение 9Приложение 10.

На заинтересованите лица се предоставя 14-дневен срок за предложения и становища по проекта на Концепция за туристическо райониране на България, като същите следва да се изпращат на електронен адрес: ma.ivanova@mee.government.bg.



Публикувай коментар

In nisl nibh, tempus eget adipiscing at, venenatis vel ligula! Aenean mattis elit ut est congue sagittis. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

Свързани документи
 
 
Пишете ни
Ресор Туризъм: +359 2 940 7373
 
Сайт на Управляващия орган на ОП "Конкурентоспособност" - в нов прозорец
Контакти: София 1052 ул. "Славянска" 8 тел. центр.: +359 2 9407001 e-docs@mee.government.bg