- Български
- English
Ваучерите за храна са напът да влязат в действие и в туризма
С актуализацията на бюджета бе разрешено ваучерите за храна да се използват за плащане на битови сметки и на услуги в туризма в България. Вече се разбра, че приложението им в сметките за бита няма да се състои, но пък в туристическите услуги е възможно да влязат в действие.
Интересът на туристическия бизнес към тази възможност е голям, обявиха от Министерството на туризма в отговори на въпроси от "Дневник", а вчера в сградата на ведомството се проведе и среща с участието на различни браншови организации по темата. На нея бяха и представители на Асоциацията на операторите на ваучери за храна.
Разяснихме правилата, по които бизнесите ще могат да приемат ваучери за храна,в туристически обект. Всеки от тях трябва да има сключен договор с оператор, каза пред "Дневник" Таня Обущарова, секретар на асоциацията. Напомни, че операторите са 13 като хотелиерите и ресторантьорите могат да сключат договори с всички тях. С Министерството на туризма е договорено контактите и повече информация да бъде предоставена на бранша.
Обущарова обясни, че подписването на договорите е максимално улеснено, може да става онлайн и на практика единственият документ, който се изисква от фирмите, е че са регистрирани по ДДС. Това е изискване на наредбата, която регламентира работата с ваучерите, а от тази година ваучерите се облагат с ДДС.
Ако по някаква причина съответният представител на туристическия бизнес не получи плащане чрез ваучер, това няма никакви последствия за договора с оператора. Според Обущарова доста бързо може да се задейства използването на ваучерите в туризма, а вече има и сключени договори.
С ваучерите могат да се плащат всички туристически услуги , описани в Закона за туризма - основни, в които влизат настаняване, хранене и транспортиране, както и допълнителни, свързани с пътувания, развлечения, прояви и други събития с културен и опознавателен характер, конгресни и делови прояви, здравни, СПА и уелнес услуги, ползване на въжени линии, отдаване под наем на плажни съоръжения, ски екипировка, превозни средства и на плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение, услуги, предоставяни от школи и клубове по танци и др.
Много важно е да се знае, че с ваучерите не може да се плаща за алкохол. Обущарова обясни, че това означава, че би трябвало сметката за обяд или вечеря да се раздели на две, като в едната е само алкохола. В същото време това няма как да се контролира ефективно.
"С битовите сметки така и не се получиха нещата", посочи тя. Причината е, че някои доставчици на комунални услуги нямат вече физически офиси, в които да се плаща, а са прехвърлили това на външни фирми. "Други, дори да имат каси, казаха ,че това много ще затрудни процеса, защото трябва да обработват ваучери, да ги пращат за осребряване и не желаят да работят по този начин", обясни проблема Обущарова.
Източник - Dnevnik.bg