- Български
- English
Какви са новите правила за звездите на хотелите? Има ли недомислици в приетата наредба за категоризацията?
Водещ: Нова категоризация в туризма. Ще бъдат ли вече звездите в хотелите реални и какво точно ще плащаме, какво точно ще получаваме срещу парите си? Министър Николина Ангелкова е при нас, добро утро!
Водеща: Добро утро! Много решения взехте вчера на МС. Звездите на хотелите обаче са едно от любопитните решения, които приехте?
Николина Ангелкова: Да, за първи път от 2 години насам приехме новата наредба за категоризация, общо казано на местата за настаняване и хранене, т.е. на ресторантите и хотелите. Всъщност една много чакана и забавена наредба, защото до момента, колкото и да звучи странно, се работеше по стара наредба и нов закон. Всъщност вчера прекратихме тази практика. И с новата наредба разделихме на два класа, клас А и клас Б и хотелите, заведенията са към клас Б. Така че по-високата категория хотели, особено 4-, 5-звездните, към тях завишихме изискванията за качеството на предлаганата услуга. А съответно нискокатегорийните намалихме изискванията, така че малкият и средният бизнес да бъде по-облекчен.
Водещ: Има изисквания включително за това какъв да бъде размерът на телевизора, да има връзка с рецепцията, номер 9, за това може да разкажете, но някакви неща, включително за възглавниците, кърпите. Нужно ли е да бъде толкова пунктуално всичко?
Николина Ангелкова: За висококатегорийните хотели, 4 и 5 звезди е необходимо, ние сме се съобразили изцяло със системата hotel stars, европейската система, в която членуват повече от 15 държави, всички наши конкуренти в сектора, с изискванията на Световната организация по туризъм, с най-добрите практики, така че на практика наистина когато човек отиде в 4- или 5-звезден хотел във всяка една държава, той отговаря на това ниво. Така че е необходимо да има такава пунктуалност за висококатегорийните хотели.
Водещ: Това значи ли, че вече сме еднакви като в Европа и света? Звездите отговарят на техните?
Николина Ангелкова: Съгласно наредбата да. Има 6-месечен гратисен период да се приведат в съответствие с изискванията на наредбата на хотелите, което в никакъв случай не означава нова категоризация или прекатегоризация, само да подчертая. А по отношение на нискокатегорийните хотели, там всичко, което беше задължително до момента, както обзавеждането, примерно да има огледала, гладене, услуга за гладене и т.н., тях сме ги оставили препоръчителни, за да може всъщност самата конкуренция в бизнеса и самият бизнес да си прецени.
Водеща: Защото сме в разгара на летния сезон, нека да погледнем към Варна, за да видим как реагираха на приетите промени хотелиерите и какво смятат за правилата, които всъщност приехте вчера на МС.
Новата наредба трябва да улесни малкия и семеен бизнес. Сегашните изисквания към тази категория хотели граничи с абсурда. Според тях този хотел в Слънчев бряг, който е само с една звезда, трябва да разполага със следното:
Атанас Терзиев, собственик на семеен хотел: Луксозна козметика, изисква се и хавлиен халат и чехли за еднократна употреба. В категория хотел една звезда ние имаме задължителни изисквания за VIP гости. Кой как ги определя тези VIP гости?
Янко има къща за гости в Равда с две звезди. Според старите изисквания стълбището и коридорите трябва да са остъклени, за да отговарят на противопожарните правила. Затова Янко за малко се е разминал с глоба.
Янко Янев: Това в едно готово помещение вече, в един готов хотел е много трудно и много грозно като изпълнение. Има много такива изисквания, които е добре, ако отпаднат примерно.
Повечето абсурдни изисквания, на които трябва да отговарят малките хотели и хостели ще отпаднат. Но и в новите изисквания има много недомислици, смятат от бранша, като това в хотелите олинклузив минибарът да е зареден.
Елена Иванова, председател на Съюза на собствениците на хотели в Слънчев бряг: Никой не консумира платени напитки от минибаровете и е един безсмислен труд само по зареждане на напитки. Да, за съответната проверка на място, ще бъде зареден и след това пак ще бъде изпразнен.
Изискване за размера на телевизорите в хотелите от висок клас също втрещи хотелиерите.
Елена Иванова: Размерът на телевизора е такъв, какъвто дизайнерът или съответният собственик е преценил, че подхожда на неговата стая. Ако е малка стаята, ще се сложи малък телевизор, ако е голяма, ще се сложи голям телевизор.
Но всички са доволни от въвеждането на единен номер 9 от стаите към рецепцията.
Антон Вълчев, управител на хотел: Всички туристи ще бъдат наясно и няма да се чудят на кого да звъннат, как се достига до рецепция, като е пояснено и се знае от всеки, че е номер 9.
До края на февруари 2016 г. хотелите трябва да отговарят на новите изисквания.
Водеща: Нека да погледнем и какво пишат нашите зрители, защото още в началото на „тази сутрин” ги попитахме на нашата Фейсбук страница дали отговарят звездите на българските хотели реално на тези звезди, на които би трябвало да отговарят. И Йоан Асенов пише следното:” Не, определено в България, които си отговарят на звездите, се броят и от дете на пет годинки. Доста хотели и комплекси обиколих и съм разочарован най-вече от персонала и качеството на храната в ресторантите. Дори мога да дам имена на хотели.” Хората наистина много пишат за това, че когато плащат за пакет олинклузив, започва се от закуската, от сутринта. Много са недоволни заради качеството на храната.
Водещ: Ето и първата страница на в. „Телеграф”.
Водеща: В. „Телеграф” излезе със следното заглавие: „Хотели държат туристите на пости. Олинклузивът чорба от снощната гарнитура.”
Водещ: Гарантирате ли наистина качествена храна?
Николина Ангелкова: С тази наредба, която приехме, за първи път всъщност въведохме изисквания по отношение на олинклузива. До момента нямаше такива изисквания. Както и по отношение на 4- и 5-звездните хотели, особено в менюто на закуската. За да може, в крайна сметка това е свързано с качеството на предлаганата услуга. И по този начин ние да сме сигурни, че когато човек си плати за олинклузив, особено в 4-, 5-звезден хотел, да получи насреща това, което получава.
Водещ: Какво трябва да получи?
Николина Ангелкова: Ами както по отношение качеството на храната, разнообразие в менюто, така както е във всички 4- и 5-звездни хотели, да е сигурен, че няма да му сервират чорбата от снощи, както са писали във вестниците. Да бъде сигурен, че ще получи това, за което плаща. Ние в крайна сметка, когато сме обсъждали с целия бранш как да се регламентира олинклузива, защото всъщност тази услуга както от една страна, трябва да бъде много конкурентна на всички наши пазари, конкурентни, както се предлага в Турция, в Гърция, в Испания.
Водеща: И което всъщност отказва българите от родното Черноморие.
Николина Ангелкова: Защото е много важно, ето, и вашите коментари във Фейсбук го показват.
Водещ: Те са свързани общо взето с това, не ходете в България.
Николина Ангелкова: Заради лошото качество на определен вид услуга и предлагане. И ние по този начин, пак предлагам, особено за класовете 4- и 5-звездни сме се опитали максимално да регулираме и да подскажем какво е необходимо.
Водеща: Да видим на практика какво ще се случи от наредбата на хартия до изпълнението ѝ, винаги понякога, и доста често в България пътят е дълъг. Отменяте обаче правилото за колко време трябва да пристигне поръчката при клиентите. Нещо, което така или иначе изнервя хората, които летуват на родното Черноморие.
Николина Ангелкова: Ами аз не смята, че докато до момента беше въведено това правило да се сервира за 10-15 мин., не знам дали някой засича с хронометър колко сервират, за колко време пристига менюто, но смятам, че отпадането му ще доведе до саморегулация и тези ресторант и заведения, които искат да бъдат посещавани и да бъдат успешни, трябва максимално да се стремят да предлагат добра услуга. Не мисля, че имаме ресурс да засичаме всеки един сервитьор дали е нарушил или не е нарушил правилото с 10-15 мин. да сервира различните видове ястия. Също така за да може максимално да облекчим бизнеса и на база на обществените обсъждания сме се съобразили със системата hotel stars, в която ние казваме, че 15% от стаите в дадена категория могат да не отговарят на тези категория, ако това предварително е съобщено на потребителя. И това най-вече се касае за хотели в централните градски части, които трудно могат да бъдат променени архитектурно и ние не бихме искали да създаваме тежести, допълнителни за бизнеса. Включително изцяло като категоризация отпаднаха и баничарниците и мекичарниците и караваните, за които до момента се е изисквала категоризация.
Водещ: Казахте каравани, какво се случва с къмпингите? Трябва да има електричество там?
Николина Ангелкова: Трябва да има електричество, трябва да има достъп до вода. За първи път също регламентираме и къмпингуването. Това е нов вид туризъм, който при нас набира, не е нов, но е вид туризъм, който набира много голяма скорост и става все по-популярен. И е необходимо да бъде регламентиран с минимални изисквания. Това, което сме направили е задължително, както казвам, да има достъп до ток и вода нормално, както и да регламентираме размера на палатките, които следва да бъдат поставени на място, определено за къмпинги, като в зависимост от категорията над 2-3 звезди, зависи съответно тяхната големина.
Водеща: Нека да отидем към Слънчев бряг, където е Деси Генова, за да видим още въпроси от бранша, защото те са не по-малко важни от нашите въпроси.
Репортер: Здравейте от Южния плаж на Слънчев бряг. Проблемите в туризма са много. За тях непрекъснато се шуми и тръби. Сега до мен са двама хотелиери, единият е с хотел в Несебър, другият е с хотел в Слънчев бряг, които имат конкретни питания към министъра на туризма. Г-н Дачев, г-н Радостин Дачев е тук. Г-н Дачев, какви въпросни ще отправите към министъра?
Радостин Дачев: По-скоро не толкова въпроси, отколкото да споделя още веднъж проблемите. За нас, всички имаме една и съща цел – както в министерството, така и в целия бранш, създаване на условия за устойчиво развитие на туризма. За съжаление, обаче тази цел е трудно постижима, защото минава през решаването на две основни групи от проблеми. Първата група, това е недостигът от кадри, които има в бранша. И ако преди 10 години за една бройка са участвали трима кандидати, в момента тази година тези бройки са по-малко от 0.8. Да не говорим, че това е за сметка на неквалифицираните спрямо квалифицираните кадри, от една страна. От друга страна, всичко това води до по-ниското качество на продукта, който предлагаме. Пък и не можем да изпълним квалификационните изисквания на наредбата към Закона за туризма. Пътища за решаване има най-различни и сега в момента няма да се спирам, защото заради краткото време, но другият основен стълб от проблематика, който трябва да се търси и да се намери решение, това е недостатъчната заетост на хотелските бази, което се очерта като трайна тенденция предлагането да изпреварва търсенето на тази услуга. Това само по себе си повлича надолу цените от една страна, и от втора страна, скъсява сезона, което не е благоприятно абсолютно за никой.
Репортер: Нека да чуем и Георги Николчев, другият хотелиер, който е с нас. Г-н Николчев, какви са вашите проблеми и въпроси, които искате да отправите към министъра?
Георги Николчев: Първият въпрос, който аз ще отправя към министърката, следя непрекъснато изявите както на МРР, така и на МТ. Вчера министър Лиляна Павлова отново засегна плажовете и каза, че се очаква концепция от МТ за плажовете. Досега не съм чул да има някакви обсъждания или пък браншът фактически да е питан каква концепция трябва да бъде разработена за плажовете.
Репортер: Става въпрос за концесията на плажовете и за това, че хотелиерите искат те да минат към МТ?
Георги Николчев: По принцип има решение да се мине към МТ, но реално МТ трябва да предостави доколкото разбрах, концепция на МРР за стопанисването на плажовете.
Репортер: Нека да чуем сега министър Ангелкова как ще отговори на тези въпроси!
Водещ: Изключително важен въпрос за плажовете. Ще спрат ли да ни искат по 20-30 лв. за чадър и шезлонг и кога?
Николина Ангелкова: МТ е разработила примерна концепция, която разбира се предстои да бъде обсъдена с всички заинтересовани. И в процеса на нейното разработване ние сме се стремели максимално да използваме опита на всички държави, които предлагат морски туристически продукт, въобще почивка, ваканция на море. Като целта, която сме търсили е чадърите, шезлонгите, въобще сянката да бъзе безплатна за туристите и потребителите. Да намерим този механизъм, който да ни позволи, така че да не плащаме за чадъри и шезлонги.
Водеща: Кога това ще се случи?
Николина Ангелкова: Или да ползваме примера на Гърция или на Турция в някои от курортите, където си плащаш, за да изпиеш кафе или сок и съответно ползваш безплатно чадър или шезлонг.
Водеща: Кога обаче тези правила смятате, че трябва да влязат в действие?
Николина Ангелкова: Ами нашата цел е да влязат в действие още от лятото, следващото лято 2016 г., защото ние, за съжаление, нямаме никакво време. В крайна сметка плажовете формират почти 80% от предлаганата услуга почивка или ваканция.
Водеща: Как ще се разберете с концесионерите обаче?
Николина Ангелкова: Има формула. Ние сме разработили различни варианти. Разбира се, предстои да представим нашата концепция на МС, на оперативно заседание, първо на премиера, за да може да се преценят плюсовете и минусите и да се пристъпи съответно към прехвърляне на правомощията към МТ и оттам вече да се стартират промените и в концепцията, и в методологията, която е свързана със заплащането на концесионната такса и т.н. Аз смятам, че с общи усилия и с обсъждане тези варианти на решение, те са 3, които ние сме намерили, ще могат да се приемат от концесионерите, които в никакъв случай няма да бъдат ощетени. В крайна сметка заплащането на концесионната такса в никакъв случай не е обвързано с това да се плаща за чадъри и за шезлонги. Също така концесионерите имат право да отдават, имат търговска схема, за да отдават под наем търговски площи.
Водещ: Да се върнем за финал в Слънчев бряг с последните думи на хотелиерите и след това отново се връщаме в студиото.
Репортер: Тук е доста ветровито и почит не се чуваше разговорът в студиото. Но последно изречение?
Радостин Дачев: Понеже темата е много широка и едва ли ще можем да я обсъдим в ефир, затова нашето предложение е да поканим министър Ангелкова да направи среща с хотелския бранш, който е на територията на община Несебър, да седнем в една работна среща и да можем един по един проблемите да ги изчистим. Само заедно можем да стигнем до желания успех.
Репортер: И г-н Николчев?
Георги Николчев: Аз искам още един проблем, който трябва да се постави. В момента се подготвят промени в ЗУТ и в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, който трябва да влезе до края на годината. Аз смятам, че там трябва МТ да се намеси, тъй като все пак статутът с преместваемите обекти и с шума, крайно време е да бъде решен и да бъде заложен в тези закони, тъй като това е един бич за туризма, който изключително лош имидж носи на нашата държава като туристическа дестинация.
Репортер: Благодаря ви, г-н Николчев. Проблемът с преместваемите обекти и павилионите в Слънчев бряг наистина е сериозен от години. Това е оттук.
Водеща: Два ключови въпроса чухме от плажа. Покана получихте вие да се срещнете с хотелиерите от бранша от Несебър.
Николина Ангелкова: Ние непрекъснато правим срещи и в тази връзка ни предстои в края на месец август отново да обиколим от Резово до Дуранкулак всяка община, всяко населено място, правим срещи с бизнеса на място. Така че максимално всички тези, наясно сме с всички тези проблеми и работим по тях, така че там, където са необходими законодателни промени.
Водеща: Приемате поканата?
Николина Ангелкова: Разбира се, че приемам поканата. Ние на място, пак ви казвам, в края на месец август ни предстои от Резово до Дуранкулак да обиколим всяко едно населено място, за да може тези хора, които работят в бранша и които нямат възможност, а и не са длъжни разбира се, да пътуват до София за срещи в министерството, да могат на място да си изкажат своите проблеми.
Водещ: ЗУТ?
Николина Ангелкова: По отношение на преместваемите обекти, и особено проблемът, който е в Слънчев бряг, „Слънчев бряг” АД стартира премахване на своите временни незаконни постройки. Необходимо е и кметът на Несебър също да си изпълни своите ангажименти по закон. Така че всички, когато спазваме закона и си спазваме ангажиментите, няма да се стига, няма да го има това, което го има в момента.
Водещ: Много ви благодарим, че през август месец не сте на плажа, а гост на „Тази сутрин”.